SON DAKİKA

Mersin’li Öğrenciden “Akıllı Kask” Tasarımı

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 15:55 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Haberleri (AA) – ’de bir ortaokul öğrencisi tarafından tasarlanan, şarj ve aydınlatma sağlayan “akıllı kask” tasarımı sergilendiği fuarda ilgi gördü.

ilçesindeki Akdeniz Ortaokulu’nda düzenlenen TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisi, düzenlenen törenle açıldı.

Öğrencilerin yaptığı tasarımların sergilendiği etkinlik, protokol üyeleri, okul müdürleri ve öğretmenler tarafından gezildi.

Öğrencilerden Mehmet Nuri Uslu’nun “akıllı kask” tasarımı, serginin ilgi çeken projelerinden oldu.

Bisiklet ve motosiklet sürücülerinin, elektronik aletlerini şarj etmede kullanabildiği, karanlık yollarda da aydınlatma imkanı sağlayan kask, beğeni topladı.

Uslu, tasarımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Motosiklet ve bisiklet tutkunları, uzun yolculuklarda telefonlarının ve elektronik eşyalarının şarjları bittiğinde zor durumda kalabiliyor. Bu düşünceden yola çıkarak kask geliştirdim. Teknoloji tasarım öğretmenimle görüşerek projeyi gerçekleştirdim. Kaskımız, monte ettiğimiz mini güneş enerjisi paneliyle elektrik üretimi sağlayıp onunla da elektronik aletleri şarj etme imkanı sağlıyor. ” dedi

Kaskın, iyi bir aydınlatma görevi de sunduğunu vurgulayan Uslu, 50 liraya mal olan projesinin patentini alarak, tüm sürücülerin kullanımına sunmayı hedeflediğini anlattı.

 

Teknoloji Haberleri kategorisinde yayınlanan bu haberimiz hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için sayfa sonunda bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz.